Pałac i Park Czartoryskich
Puławy do XVIII wieku należały do rodziny Lubomirskich. Wszystko zmieniło się w 1731 roku, gdy Maria Zofia Lubomirska wyszła za mąż za Aleksandra Augusta Czartoryskiego. Bogaty ród Czartoryskich pozostawił po sobie wiele zabytków. Do najbardziej okazałych należy barokowy pałac w Puławach. Niestety ta budowla została spalona, ale udało się ją odbudować w 1736 roku. Budynek nabrał wtedy rokokowego charakteru. W późniejszych latach, po licznych remontach, pałac przybrał cechy klasycyzmu. W 2005 roku centralną część pałacu udostępniono zwiedzającym.
Rezydencję otacza słynny Park Czartoryskich w Puławach, posiadający status parku krajobrazowego. Znajdują się w nim liczne zabytki, między innymi piękna Świątynia Sybilli zbudowana na wzór rzymskiej świątyni Westy w Tivoli.
Niedaleko budynku można zobaczyć Dom Gotycki w Puławach wzniesiony w latach 1800-1809. Do innych zabytków parku krajobrazowego należą: Brama Rzymska, Domek Grecki, Altanka Chińska, Domek Żółty czy Pałac Marynki. Zespół pałacowo-parkowy w Puławach często nazywany jest polskimi Atenami.
Muzeum Książąt Czartoryskich
Pierwsze muzeum na terenie Polski założyła księżna Izabela Czartoryska w 1801 roku we wspomnianej już wyżej Świątyni Sybilli. Szlachcianka skupiła się głównie na zbieraniu pamiątek narodowych. Po upadku powstania listopadowego eksponaty przewieziono do Paryża, dokąd wyemigrowała także cała rodzina Czartoryskich. Pamiątkowe przedmioty wróciły do Polski dopiero w 1876 roku. Trafiły wtedy do ekspozycji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Obecnie puławskie Muzeum Czartoryskich jest oddzielną placówką. Turyści mogą podziwiać pamiątki zawiązane z historią Polski, między innymi:
- militaria,
- zbroję husarską,
- szablę króla Stanisława Leszczyńskiego,
- miniaturowe sarkofagi zawierające szczątki wybitnych Polaków,
- pamiątki założycielki pierwszego muzeum np. gałązkę cedru posadzonego przy grobie Jerzego Waszyngtona, gwóźdź z trumny Anny Jagiellonki czy pukiel włosów króla Zygmunta Starego.
Instytucja przygotowała stałą wystawę zatytułowaną „Ojczyzno! Niechaj Cię uwiecznię”. Oprócz tego w muzeum organizowane są ekspozycje czasowe, koncerty, wykłady, konferencje oraz inne wydarzenia kulturalne. Pracownicy muzeum opracowali także specjalny program edukacyjny dla przedszkoli oraz szkół.